Zápis chemického vzorce vychází z černotiskové podoby. Jestliže je vzorec zapsán velkými písmeny, nepíše se prefix pro velké písmeno před každou značkou prvku, ale celý vzorec se napíše s prefixem pro řetězec velkých písmen:
CO
KOH
Pokud je ve vzorci značka prvku, která se zapisuje dvěma písmeny, pak se tato značka zapisuje vždy se samostatným prefixem velkého písmene a následující malé písmeno se píše bez prefixu:
NaOH
Jestliže se ve vzorci nevyskytuje řetězec velkých písmen, pak se značky všech jednotlivých prvků zapisují vždy důsledně s prefixem velkého písmene:
HCl
NaBr
CaC
Počet atomů jednotlivých prvků v molekule se zapisuje jako index vpravo dole v pořadí: značka prvku, znak dolního indexu, číslo s číselným znakem, znak závěru indexu. Tento rozšířený zápis lze uvést pouze informativně při zavádění zápisu chemických vzorců, protože poskytuje přesnější představu o černotiskové podobě vzorce:
Pro běžný zápis i tisk se však trvale používá zkráceného zápisu. Ve zkráceném zápisu se počet jednotlivých atomů v molekulách zapíše pomocí „sníženého čísla“ (bodová kombinace odpovídající jednotlivým číslicím se zapíše do druhého a třetího řádku braillského znaku bez prefixu pro číselný znak) a bez znaku závěru indexu:
V případě, že vzorec s různým počtem jednotlivých prvků je tvořen jen velkými písmeny, použije se opět prefix pro řetězec velkých písmen, jehož platnost zápisem „sníženého čísla“ není zrušena:
Index sníženým číslem se píše i pro označení stejného počtu skupin prvků, které jsou ve vzorci v závorce:
Zápis vzorce krystalické látky včetně počtu molekul vázané vody je shodný s černotiskem. Celý zápis včetně tečky a čísel je bez mezery: