O projektu
Síť expertních pracovišť k zajištění inkluze v terciárním vzdělávání
Cílem projektu je vytvoření sítě spolupracujících institucí poskytujících praktický servis osobám se specifickými nároky v oblasti terciárního vzdělávání, odborné práce a výzkumu. Součástí této sítě bude virtuální prostor pro sdílení knihovních fondů, databází a dalších elektronických nástrojů a informačních technologií sloužících těmto institucím pro koordinaci služeb zajišťujících obecnou přístupnost vzdělávání.
Vytvořená síť by měla být dále využívána jako základ k modernizaci didaktických metod nejen na Masarykově univerzitě, ale i na dalších partnerských vysokých školách (Univerzita Palackého v Olomouci, Univerzita Hradec Králové, Západočeská univerzita v Plzni aj.), ke zvyšování kompetencí osob zajišťujících servis cílovým skupinám, akademických a ostatních pracovníků univerzit a ke spolupráci se základními a středními školami v rámci poskytování poradenských a servisních služeb pro žáky se specifickými potřebami. Hlavní cíle a aktivity by se daly definovat takto:
- Vytvoření sítě spolupracujících institucí poskytujících praktický servis osobám se specifickými vzdělávacími potřebami v oblasti terciárního vzdělávání, odborné práci a výzkumu.
- Vytvoření sdílených knihoven, databází a dalších elektronických nástrojů a informačních technologií sloužících těmto institucím pro koordinaci služeb zajišťujících obecnou přístupnost vzdělávání.
- Využití této sítě institucí a sdílených technologických nástrojů jako základu pro modernizaci didaktických metod na Masarykově univerzitě a dalších vysokých školách, tj. k tvorbě servisních modulů inovujících studijní programy Masarykovy univerzity (využití sdílených informačních technologií, sdílení dokumentů, realizace výuky v českém znakovém jazyce).
- Zajištění vzdělávacích programů pro osoby zajišťující servis osobám se specifickými vzdělávacími nároky v oblasti terciárního vzdělávání, odborné práci a výzkumu (fyzické zpřístupňování vzdělávacího prostředí, elektronická přístupnost dokumentů a virtuálního vzdělávacího prostředí, tvorba alternativních formátů a specifických jazykových modulů).
- Zajištění vzdělávacích kurzů ke zvyšování odborných kompetencí akademických a ostatních pracovníků VŠ v komunikaci s osobami se specifickými nároky.
- Zajištění spolupráce vysokých škol se základními školami a středními školami v rámci poskytování poradenských služeb a praktických servisních služeb pro žáky se specifickými potřebami, se zvláštním zřetelem k přechodu mezi jednotlivými stupni vzdělávání.