České vysoké učení technické v Praze
Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky Masarykovy univerzity spolupracuje v rámci projektu se třemi odbornými pracovišti Českého vysokého učení technického v Praze:
1. Centrum TEREZA při Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze bylo založeno v r. 1992 v rámci programu Tempus ES, je jedním z nejdéle působících center v oblasti podpory studia zrakově postižených v ČR. Je etablováno jako informaticko-technologické
pracoviště a svým cílovým skupinám (studenti vysokých škol – nejen ČVUT – a středních škol se zrakovým postižením) dlouhodobě poskytuje vzdělávání a poradenství v oboru informačních technologií, matematice a anglického jazyka a provozuje vydavatelství elektronických publikací se zřetelem na nároky studentů se zrakovým postižením.
2. Vývojově-výzkumné centrum (RDC) Fakulty elektrotechnické ČVUT bylo založeno roku 2001 jakožto výzkumně-vývojové centrum pro mobilní sítě. Současný tým RDC pracující na projektu eScribe se problematice využití technologií pro neslyšící věnuje od roku 2008. Řešitelé úzce spolupracují s Českou unií neslyšících, pravidelně aktivně publikují na tuzemských i zahraničních konferencích (INSPO, ICCHP). Významnou aktivitou RDC bylo uspořádání studentského workshopu RDC Challenge, kde se studentům českých VŠ představili jednotlivé projekty, v jehož rámci proběhly kurzy Desatero správné komunikace s neslyšícími (vedla Česká unie neslyšících) a Efektivní pomoc nevidomým (vedlo občanské sdružení Okamžik).
3. Centrum informačních a poradenských služeb ČVUT v Praze se dlouhodobě zabývá poskytováním praktického servisu studentům a uchazečům se specifickými nároky. Cílová skupina – uchazeči a studenti se specifickými poruchami učení – jsou největší skupinou mezi osobami s různými typy postižení, se kterými poradci Handicap poradny pracují.
Partner (Centrum TEREZA) vystupuje v aktivitách:
- Standardizace digitalizačních postupů pro osoby se zrakovým postižením (v rámci klíčové aktivity Inovace v přístupnosti studijních dokumentů)
- Sjednocení a standardizace knihoven a knihovních katalogů pro osoby se spec. nároky (v rámci klíčové aktivity Inovace v přístupnosti studijních dokumentů)
- Rozvoj didaktických a technologických nástrojů pro výuku osob se zrakovým postižením (rozvoj aplikací pro zápis matematických a jiných symbolických textů) (v rámci klíčové aktivity Inovace didaktických nástrojů a postupů)
- Tvorba e-learningových materiálů pro osoby se zrakovým postižením (v rámci klíčové aktivity Inovace didaktických nástrojů a postupů)
Partner (Vývojově-výzkumné centrum) vystupuje v aktivitě:
- Vizualizační a zapisovatelský dispečink mluvených jazyků a vzdělávací program pro vizualizátory a zapisovatele (v rámci klíčové aktivity Inovace v přístupnosti komunikace probíhající v reálném čase)
Partner (Centrum informačních a poradenských služeb) vystupuje v aktivitě:
- Standardizace v ověřování dovedností a znalostí (v rámci klíčové aktivity Inovace didaktických nástrojů a postupů)