Univerzita Palackého v Olomouci
Vědecká a výzkumná činnost pracovníků Ústavu speciálněpedagogických studií Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci je dlouhodobě zaměřena na problematiku českého znakového jazyka a jejím výsledkem je více než 20 slovníků znakového jazyka, které jsou používány širokou laickou i odbornou veřejností v podmínkách primárního, sekundárního i terciárního školství.
Intenzivní spolupráce mezi řešitelským a partnerským pracovištěm se datuje od roku 2005 a v uplynulém období spolu obě instituce úzce spolupracovaly v rámci partnerství při realizaci projektů ESF: Universal learning design - inovace interpretačních a komunikačních služeb (ComIn) a Potlačení jazykové bariéry sluchově postižených studentů prostřednictvím automatického zpracování jazyka (POJABR).
Pro spolupráci na aktuálním projektu budou vstupní materiál představovat slovníky českého a českého znakového jazyka online vzešlé z právě ukončovaných projektů POJABR (hlavní řešitel ZČU v Plzni; v jeho rámci vytvářená webová slovníková aplikace umožňující uživatelům vkládat videozáznam, automaticky detekovat hranice znaků, s prezentací znaků pomocí videa, avataru a HamNoSys) a ComIn (hlavní řešitel MU; výsledkem je mj. webová aplikace nabízející přesný lingvistický popis znaků ČZJ a českého jazyka, využitelná současně jako výkladový i překladový slovník, s prezentací pomocí videa a systému pro grafické zachycení znakového jazyka SignWriting).
Řešitelé obou projektů na základě dosavadní spolupráce jsou připraveni počínaje červnem 2012 výstupy obou projektů porovnat, podle možností sloučit a nově vytvořenou aplikaci rozvíjet jako celonárodní jazykový archiv dokumentující oba jazyky užívané v českém terciárním školství jako vyučovací.
Partner vystupuje v aktivitě:
- Rozvoj českého znakového jazyka a jeho lexikografického zpracování online (v rámci klíčové aktivity Inovace v přístupnosti elektronických dokumentů)