Celostátní knihovna přístupných dokumentů
Partneři:
Hlavními partnery Střediska Teiresiás jsou u této klíčové aktivity Centrum Tereza při fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického v Praze, Národní rada osob se zdravotním postižením, Centrum pro podporu studia zrakově postižených studentů Univerzity Karlovy v Praze, Knihovna a tiskárna pro nevidomé K.E.Macana a Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky.Cíl:
V rámci klíčové aktivity „Celostátní knihovna přístupných dokumentů“ dojde k inovaci uživatelského knihovního rozhraní, které následně umožní nevidomému a zrakově těžce postiženému uživateli rešerši v databázi co největšího počtu veřejných knihoven, jež obsahují dokumenty přístupné této cílové skupině bez další úpravy, a současně v hlavních veřejných knihovnách obsahujících dokumenty konvenčního formátu.
Právě tato souběžnost formátů je základem „universal learning design“. Hlavní myšlenkou, z níž aktivita vychází, je návrh zkatalogizovat postupně všechny knihovny pro zrakově postižené (včetně knihoven zúčastněných partnerů, knihovny Braillnet a Knihovny a tiskárny K. E. Macana v Praze) tak, aby bylo možné za pomoci mezinárodního knihovního protokolu Z39.50 data jednotlivých knihoven, tedy speciálních i konvenčních, sdílet, případně exportovat. Uživatel tak bude mít možnost prohledávat z jednoho centrálního rozhraní na základě jediného dotazu knihovny všechny, na rozdíl od stávající praxe, která nutí uživatele postupně otvírat katalogy různých knihoven s různým knihovním rozhraním.
- O projektu
- Realizační tým
- Aktuality
- Klíčové aktivity
- Technologický vývoj Hybridní knihy
- Dispečink přístupnosti dokumentů
- Celostátní knihovna přístupných dokumentů
- Odborná výuka osob se specifickými komunikačními nároky
- Kurzy pro akademickou veřejnost bez komunikačních omezení
- Technická specifikace
- Dokumenty
- Související odkazy
- Mapa stránek