Technologický vývoj Hybridní knihy
Partner:
Hlavním partnerem Střediska Teiresiás je u této klíčové aktivity Centrum Tereza při fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického v Praze.
Cíl:
Tým Masarykovy univerzity již v minulosti vyvinul technologii tzv. Hybridní knihy (bližší specifikaci viz http://www.teiresias.muni.cz/h_knihy/; http://cs.wikipedia.org/wiki/Hybridn%C3%AD_kniha). Základní snaha řešitelského týmu spočívá v zásadní modernizaci didaktických metod zavedením hybridní knihy nové generace. V návaznosti na stávající technologii synchronizující elektronický text a jeho hlasovou nahrávku a distribuované převážně offline, vznikne univerzální modulární formát všeobecně přístupného multimediálního elektronického dokumentu pro potřeby vysokých škol. Jeho struktura bude schopná přijímat, udržovat a znovu poskytovat dokumenty multimediální povahy, různých datových typů (mimo rámec projektu zůstává modul pro dokumenty ve znakovém jazyce, který je možné řešit samostatným projektem).
Projekt bude založen na trojité struktuře:
Na straně poskytovatele, resp. poskytovatelů bude webový server spravující databázi nabízených titulů; na straně uživatele se bude nacházet softwarová aplikace umožňující autorizované připojení k serveru a zobrazení obsahu nabízených titulů; třetím prvkem bude softwarová aplikace určená k vytváření titulů a jejich umísťování na server. Server bude veřejně prezentován na příslušných webových stránkách. Na těchto stránkách bude (kromě dostupných informací o projektu) ke stažení uživatelská aplikace a aplikace pro vytváření titulů a jejich vkládání do databáze. Uživatelská aplikace bude lokální aplikace, kterou si uživatel stáhne a nainstaluje do svého systému; "přenosná" varianta (bez potřeby instalace) není vyloučena.
Výstupem bude formát hybridní knihy zahrnující výše popsané aplikace. Dokumenty v této struktuře budou nabízeny online v doméně MU samostatně nebo v synchronizovaných skupinách jako jednotlivé literární i jiné tituly, a budou zkatalogizovány v rámci celostátní knihovny přístupných dokumentů (viz tuto aktivitu - až bude na webu, prosím vložit odkaz na stránku “Celostátní knihovna přístupných dokumentů”). Obsah těchto dokumentů bude možno odpovídajícím způsobem zobrazit na různých elektronických platformách s použitím běžných prostředků vizuálního, akustického a hmatového vnímání. Předpokládá se rovněž konvertibilita vůči formátu "Digital Talking Book".
- O projektu
- Realizační tým
- Aktuality
- Klíčové aktivity
- Technologický vývoj Hybridní knihy
- Dispečink přístupnosti dokumentů
- Celostátní knihovna přístupných dokumentů
- Odborná výuka osob se specifickými komunikačními nároky
- Kurzy pro akademickou veřejnost bez komunikačních omezení
- Technická specifikace
- Dokumenty
- Související odkazy
- Mapa stránek