Při zápisu chemických rovnic používáme vedle běžných matematických znaků ještě následující značky:
vodorovná šipka vpravo
vodorovná šipka vlevo
dvě vodorovné šipky opačných směrů
vodorovná dlouhá čárkovaná šipka vpravo
pro reakční schéma
Vodorovné části šipek lze podle potřeby prodloužit do potřebného rozměru.
Při zápisu chemické rovnice se před šipkou vynechá mezera, za ní nikoliv, operační znaky se píší stejně jako v matematice s mezerou pouze před znakem:
Při úpravách chemických rovnic v bodovém písmu nelze doplňovat koeficienty dle již zapsané rovnice. Proto je třeba zapsat nejprve reakční schéma a teprve pod ním napsat upravenou chemickou rovnici:
Iontové rovnice se zapisují stejným způsobem. Při zápisu reagujících iontů je nutné zapsat konec pravého horního indexu
Pokud zápis rovnice přesahuje jeden řádek, rozdělí se obdobně jako v matematice u operačního znaku, případně šipky, a na začátku nového řádku se naposledy zapsaný znak zopakuje.
Redoxní reakce se zapisují chemickými rovnicemi shodně s černotiskem, oxidační čísla reaktantů a produktů se zapisují podle pravidel stanovených v podkapitole CH1-5 Oxidační čísla .
Obdobným způsobem se zapisují i elektrodové reakce probíhající při elektrolýze:
U endotermických a exotermických reakcí se zapisuje stav reaktantů symboly (s), (l), (g) a (aq) shodně s černotiskem bezprostředně za vzorec reaktantů:
U některých reakcí jsou nad nebo pod šipkou zaznamenávány informace o probíhajícím ději. Tyto zápisy se provádějí pomocí znaků přesně shora nebo přesně zdola. Pořadí zápisu je následující: levá strana rovnice, šipka, znak indexu přesně shora, text nad šipkou, znak konce indexu, znak indexu přesně zdola, text pod šipkou, znak konce indexu, pravá strana rovnice:
Poznámka pro úzké obrazovky – v běžné, zápisu v bodovém písmu se vejde 40 znaků na řádek, tak i tato velmi dlouhá rovnice by byla zapsána přehledněji pouze na dvou řádcích.