Přepis vzorců cyklických, heterocyklických a polycyklických sloučenin je nejvhodnější řešit tyflograficky v kombinaci s bodovým zápisem značek prvků, pokud jsou ve vzorci vyznačeny. Pro zápis bodovým písmem lze použít grafické znázornění racionálních vzorců cyklických sloučenin následujících bodových kombinací:
Jednoduchá vazba:
vodorovná
svislá
nebo
šikmá vpravo
nebo
šikmá vlevo
nebo
Dvojná vazba:
vodorovná
svislá
šikmá vpravo
nebo
šikmá vlevo
nebo
Opakováním těchto znaků lze zapsat příslušnou vazbu potřebné délky. Alternativní přepisy svislých a šikmých čar se užívají v závislosti na poloze příslušné vazby tak, aby reliéfní obvod obrazce byl co nejplynulejší.
Prvky nebo skupiny prvků, které tvoří cyklický řetězec, se zapisují do cyklu mezi jednotlivé vazby. Každý prvek či skupina má příslušný prefix velkých písmen:
1,3-cyklopentadien
Pokud nejsou v racionálním vzorci vyznačeny vázané skupiny , CH nebo C, nevyznačují se ani v bodovém přepisu:
cyklopenten
benzen
Tohoto zjednodušeného zápisu však nelze použít při zápisu vzorců derivátů, kdy vazby jednotlivých substituentů vycházejí z průsečíku vazeb cyklu. V bodovém přepisu je nutné tato místa zřetelně označit a v podstatě vložit řádku pro zápis substituentu. S výjimkou horního a dolního průsečíku cyklu se jednotlivé průsečíky označí znakem „1245“, který se užívá i pro oddělení jednotlivých vazeb při přepisu cyklických vzorců do jediného řádku:
1,2,3-trihydroxybenzen – pyrogallol
Obdobně postupujeme i při zápisu racionálních vzorců heterocyklických sloučenin. Značky heteroatomů se zapisují do vzorce mezi vazby s příslušným prefixem, pokud stojí heteroatom v horní či dolní části cyklu, zapíše se bezprostředně nad či pod průsečík vazeb:
imidazol
Nejsou-li ve vzorci heterocyklické sloučeniny vypsány skupiny C, CH, , nevypisují se ani v bodovém přepisu. Jednotlivé heteroatomy jsou s prefixem zapisovány do cyklu mezi vazby a ostatní průsečíky vazeb označeny stejně jako při zápisu derivátů:
pyrimidin
Pokud nejsou na heterocyklický řetězec vázány další substituenty, lze použít zjednodušeného zápisu bez vyznačení průsečíků vazeb. Značky heteroatomů se pak zapisují těsně k průsečíkům vazeb, mezi kterými je heteroatom vázán. Každý heteroatom se zapisuje s prefixem pro velké písmeno:
pyrimidin
Deriváty se zapisují připojením substituentů příslušnými vazbami k heteroatomu nebo ke zvýrazněnému průsečíku vazeb:
uracil
Grafických schemat racionálních vzorců cyklických sloučenin lze využít i pro zápis cyklické struktury monosacharidů Haworthovými vzorci. Hydroxylové skupiny orientované nad rovinu cyklu se zapisují mezi znaky pro rozvětvení řetězce bez vazby, skupiny orientované pod rovinu cyklu se zapisují s vazbou pod cyklus. Značky vodíků se ve shodě s černotiskem nevypisují, vyznačují se pouze orientace vazeb, na kterých jsou vázány:
α-D-glukopyranosa