Pro zápis libovolných výrazů se vychází ze základních pravidel po zápis matematických textů, uvedených v prvním díle v kapitole M11 Přepis matematických textů .
Při přepisu mocnin ve složitějších výrazech nebo mnohočlenech zapisujeme důsledně znak konce exponentu:
Mocnina proměnné s indexem vpravo dole se zapisuje v pořadí proměnná, znak dolního indexu, dolní index, znak závěru indexu, znak exponentu, exponent a znak závěru exponentu.
Pokud se celý výraz nedá zapsat na jediný řádek, rozdělí se vždy v místě relačního či operačního znaku. Vzhledem ke specifice bodového zápisu zlomku lze výraz rozdělit i v místě zlomkové čáry.
Při zápisu složitějších výrazů s odmocninami užíváme zjednodušeného zápisu pouze u druhé odmocniny základu. Mezi znakem pro odmocninu a základem se nepíše mezera:
Pokud základ odmocniny tvoří mocnina, následují v zápise za sebou dva znaky ukončení výrazu daného typu – první je závěr exponentu mocniny, druhý závěr základu odmocniny.
Odmocnina odmocniny se zapíše shodně s černotiskem bez mezery mezi znaky pro odmocninu:
Zápis mocnin s reálními exponenty se řídí pravidly pro zápis číselných zlomků, zlomy se zapisují vždy se zlomkovou čarou a znaky začátku a konce zlomku: