Riga (Lotyšsko, 2014)
Jubilejní 20. ročník ICC proběhl od 3. do 12. srpna 2014 v prostorách Strazdumuiza Residential School and Training Centre for Blind and Visually Impaired Children v lotyšské Rize a zúčastnilo se jej přes 100 lidí z 15 zemí.
Kromě tradičních workshopů zaměřených na počítačové a komunikační dovednosti, obohacené o tematické workshopy vztahující se k místu konání (návštěva skanzenu, příprava typických lotyšských pokrmů) byly pro účastníky připraveny večerní volnočasové aktivity a jednodenní výlet do Venspills, města v severozápadní části Lotyšska na pobřeží Baltského moře, kde si účastníci prohlédli zábavní park, centrum města a měli možnost vykoupat se v Baltském moři.
Účastníci z České republiky
Ksenia Enilina
Roberto Lombino
Barbora Špirochová
Čtvrtou členkou české skupiny byla Paraskevi Koutsaidi z Řecka.
Lektoři
Radek Pavlíček (Ovládání Windows z klávesnice pro uživatele softwarových lup, Základy surfování po webu s odečítačem obrazovky JAWS, Efektivní surfování po webu s odečítačem obrazovky JAWS)
Jitka Graclíková (Digital Chillout Zone)
Národní koordinátoři
Jitka Graclíková
Radek Pavlíček
Program
Jubilejní 20. ročník ICC proběhl od 3. do 12. srpna 2014 v prostorách Strazdumuiza Residential School and Training Centre for Blind and Visually Impaired Children v lotyšské Rize a zúčastnilo se jej přes 100 lidí z 15 zemí.
Kromě tradičních workshopů zaměřených na počítačové a komunikační dovednosti, obohacené o tematické workshopy vztahující se k místu konání (návštěva skanzenu, příprava typických lotyšských pokrmů) byly pro účastníky připraveny večerní volnočasové aktivity a jednodenní výlet do Venspills, města v severozápadní části Lotyšska na pobřeží Baltského moře, kde jsme si prohlédli zábavní park, centrum města a měli možnost se vykoupat v Baltském moři.
Hodnocení účastníků
Barbora Špirochová
ICC v Rize pro mne byla obrovská zkušenost, díky které jsem našla nové přátele, vyzkoušela mnoho nových věcí, rozšířila si své obzory o jiných kulturách a státech a v neposlední řadě si výrazně posílila komunikační schopnosti v angličtině. Byl to opravdu skvělý a zážitek plný zábavy, učení i školy života. Pevně věřím, že budu moci jet příští rok znovu a rozhodně bych ICC všem doporučila.
Ksenia Enilina
Když jsem byla malá, vždycky jsem chtěla jet na nějaký tábor pro zrakově postižené, kde bych mohla potkat své vrstevníky, které jsou na tom podobně jako já a naučit se od nich něco nového ze života nevidomých. Proto, když se ke mně asi před rokem a půl dostala přihláška na International camp on comunication and computers, byla jsem nadšená a překvapená, že něco takového existuje. ICC je putovní akcí, kterou již hostila více než desítka evropských zemí. Je pořádána pro mládež se zrakovým postižením ve věku od 16 do 21 let. Nevěděla jsem jaký to bude, ale chtěla jsem to zkusit a ihned jsem poslala přihlášku.
Svoje první ICC jsem zažila v roce 2013 u nás v České republice, v malebném městečku Telč, v prostorách Masarykové univerzity. Tehdy tábor organizovalo brněnské Středisko Teiresiás. Bylo to opravdu fantastické! Proto jsem se rozhodla, že se ICC zúčastním i v roce 2014. ICC 2014 navazovalo na 19 ročníků stejného typu, kterých se každoročně účastní na 70 zrakově postižených studentů z 20 zemí.
Letos se ICC přesunulo do Lotyšské střední školy pro zrakově postižené Strazdumuiza Residential School and Training Centre v Rize. ICC v Lotyšsku bylo také moc fajn. Jsem ráda, že jsem mohla jet na ICC i po druhé, protože ICC v každé zemi je úplně jiné a neopakovatelné, a právě tím je to zajímavé.
ICC pro mne je nejen příležitost dozvědět se více o moderních informačních technologiích pro zrakově postižené a vyzkoušet si práci s nimi, zdokonalit svou angličtinu, poznat vrstevníky z různých zemí světa a najít nové kamarády, zažít mezinárodní a interkulturní výměnu a prožít neopakovatelných deset dnů. Na ICC potkám spoustu zrakově postižených lidí mého věku a starších, mohu se od nich něco naučit a naučit něco zase je, můžeme si navzájem vyměňovat své zkušeností kolem života zrakově postižených, radit si, pomáhat si vyřešit nějaké problémy, dozvědět se o nových pomůckách pro nevidomé, o nových počítačových programech, které nám mohou usnadnit práci s počítačem, studium, a získání informací. Podle zkušeností svých kamarádů z ICC se mohu dozvědět jaká je situace zrakově postižených v různých zemích. Mohu zjistit, ve kterých zemích je to víc přizpůsobené pro nevidomé, kam je lepší jet studovat, kam pracovat, kde je pro zrakově postižené pohodlné bydlet.
A nejenom to. Během praktických seminářů, volnočasových aktivit, večerů strávených s kamarády poznávám i sama sebe. Na ICC vždycky najdu uvnitř sebe něco nového, uvědomím si, že mohu dělat něco (o čem jsem si předtím myslela, že to nikdy nedokážu), že mohu vlastně všechno, že mohu být a jsem stejná jako všechny ostatní "vidící lidé". Vždycky jakoby spadne nějaká zeď mezi mnou a okolním světem, překonám nějakou překážku, která mi bránila udělat krok dopředu. Z ICC si pokaždé odvezu spoustu nezapomenutelných zážitku a krásných vzpomínek.
Chtěla bych moc poděkovat Středisku Teiresiás za možnost se táboru zúčastnit. Především bych chtěla poděkovat naším národním koordinátorům a asistentům Jitce Graclíkové a Radku Pavlíčkovi za to, že těch 10 dnů nám pomáhali se vším co jsme potřebovali a i díky tomu, že byli s námi jsem si ICC moc užila. Doufám, že budu moct jet na ICC i po třetí a těším se na příští rok v Holandsku.
Poděkování
Účast studentů na ICC 2014 finančně podpořila
Nadace Leontinka a společnost
TurboConsult s.r.o.
Fotogalerie